mObywatel 2.0 - nowa filozofia tworzenia e-usług
Nadchodzą kolejne zmiany, tym razem w zakresie aplikacji mObywatel. mObywatel 2.0 ma wprowadzić liczne ułatwienia dla odbiorcy, a także dedykowany portal, dzięki któremu będzie można załatwić wszystkie sprawy urzędowe w jednym miejscu w sieci.
Od czego się zaczęło?
mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Dzięki niemu bezpiecznie m.in. pobierzesz i okażesz swoje dane, szybko i skutecznie zalogujesz się do e-Urzędu Skarbowego (i rozliczysz PIT), zrealizujesz eRecepty bez podawania numeru PESEL. To także miejsce, w którym przechowasz potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19, potwierdzisz nabyte uprawnienia kierowcy, sprawdzisz swoje punkty karne, czy skorzystasz z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej.
mObywatel to stale rozwijany projekt, czego efektem są dodatkowe funkcje oraz możliwości, które znacznie zwiększają użyteczność zarówno aplikacji jak i samej platformy.
Nowa filozofia tworzenia e-usług. mObywatel 2.0 czego możemy się spodziwać?
Projekt ma za zadanie stworzyć nową cyfrową rzeczywistość obsługi urzędowej. To nie tylko aplikacja w smartfonach, ale serwis internetowy. Ma on przypominać, porządkować i wysyłać powiadomienia o statusie złożonych wniosków oraz przesyłać informacje dotyczące korespondencji z urzędami. Za pomocą aplikacji będziemy mogli np. łatwo zgłosić urodzenie dziecka.
“Będzie to aplikacja, która pozwoli załatwiać sprawy urzędowe od początku do końca za pomocą smartfona. Wraz z jej wprowadzeniem wejdą w życie przepisy, które zagwarantują, że mObywatel będzie respektowany przez wszystkie instytucje państwowe.” - Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji w KPRM
Nowe możliwości
mObywatel ułatwi również udzielenie pełnomocnictwa. Dzięki e-pełnomocnictwu, w aplikacji i na stronie, będzie można udzielić go innej osobie, załatwić sprawę jako pełnomocnik przez e-usługę i w urzędzie, a także zweryfikować e-pełnomocnictwo, używając kodu QR.
Założeniem jest też, aby mObywatel korzystał ze zintegrowanego systemu e-Płatności w urzędach, który zapewni automatycznie wypełnione formularze, wybór metody płatności i monitorowanie jej statusu, natychmiastową realizację wpłat, a także kalendarz i powiadomienia o zbliżających się płatnościach. Warto zwrócić uwagę, że z tytułu opłat nie będzie pobierana żadna prowizja.
mObywatel 2.0 przyniesienie też usprawnienia dotyczące prawa jazdy. Wystawienie elektronicznego dokumentu, od wpisania do systemu informacji o zdanym egzaminie, ma trwać 0,3 sekundy. Zanim nowy kierowca dostanie fizyczny dokument, będzie mógł od razu korzystać z jego elektronicznej wersji.
mObywatel 2.0 już w przyszłym roku
Wchodząc na próbną wersję serwisu poprzez stronę mobywatel.gov.pl, można zweryfikować jak będzie wyglądał portal, jak będzie można się po nim poruszać i jakie nowe możliwości da użytkownikowi. Nowy system ma pojawić się w przyszłym roku.