Jak wykorzystać stronę WWW i social media do promocji regionu, atrakcji turystycznych i wydarzeń lokalnych?
W dzisiejszych czasach, gdy internet odgrywa kluczową rolę w komunikacji i promocji, wykorzystanie strony internetowej i mediów społecznościowych staje się nieodzownym elementem budowania marki miejsca. Jak wykorzystać potencjał Twojego portalu i social mediów, aby skutecznie promować region?
Otwórz się na Facebooka
Zacznijmy od jednej z największych i najpopularniejszych platform społecznościowych. Jeżeli Twoja Jednostka nie posiada jeszcze wizytówki na Facebooku, to warto rozpocząć przygodę z social mediami od utworzenia profilu właśnie tam. Następnie udostępnij informacje o historii regionu, atrakcjach turystycznych, ważnych wydarzeniach oraz zabytkach poprzez cykliczne publikowanie postów. To doskonałe miejsce do promowania działań Jednostki, ale również do komunikacji z mieszkańcami. Istotne na tym etapie jest ustalenie, w jaki sposób prowadzona będzie komunikacja ze społecznością.
Treści muszą być atrakcyjne wizualnie - zdjęcia i filmy mają ogromny wpływ na zainteresowanie użytkowników. Warto, aby każdy publikowany post zawierał właśnie taki załącznik, ponieważ skutecznie przyciąga to uwagę użytkowników. Idealne w promowaniu sezonowych atrakcji, jest stworzenie wydarzenia, do którego mogą dołączać mieszkańcy, a tuż przed jego rozpoczęciem, wszyscy zapisani użytkownicy otrzymają odpowiednie powiadomienie przypominające. Pozwala to również oszacować zainteresowanie daną aktywnością. Ponadto, w obrębie wydarzenia można publikować treści z nim związane, aby przekazać dodatkowe informacje lub dodatkowo zachęcić do aktywnego udziału, czy nawet współorganizacji. Wydarzenia można również promować odpłatnie. O promocji wydarzeń JST w mediach społecznościowych pisaliśmy TUTAJ.
Jeżeli profil na Facebooku zyska na popularności, warto połączyć go z kontem na Instagramie, wtedy publikowane treści będą mogły pojawiać się w obu miejscach wymiennie.
Instagram - opowiedz historię obrazami
Przenieśmy się teraz na Instagram, platformę wizualną, która idealnie nadaje się do opowiadania historii za pomocą zdjęć i krótkich filmów. Używaj tego kanału, aby zaprezentować unikalne i malownicze miejsca w regionie, urokliwe zakątki, bogactwo przyrody oraz lokalne wydarzenia. Warto także promować regionalne wyroby, kuchnię i tradycje, co przyciągnie uwagę potencjalnych turystów. Jak wspominaliśmy wcześniej, publikowanie treści na Instagramie i Facebooku może działać wymiennie, ale warto mieć na uwadze, że Instagram jest platformą skupiającą się na obrazie, a nie tekście. Kluczowe są tutaj wcześniej wspomniane zdjęcia dobrej jakości, które przyciągną uwagę użytkowników.
Ważną różnicą między wcześniej wspomnianymi platformami, jest oznaczanie publikacji. W przypadku Facebooka hashtagi (#) są zalecane, ale domyślnie niewiele osób ich używa do wyszukiwania treści. Inaczej jest z Instagramem. Dlatego nie zapomnij o wykorzystaniu odpowiednich hashtagów, aby zwiększyć zasięg postów i dotrzeć do większej liczby osób zainteresowanych odwiedzeniem regionu. Wpisując dany hashtag, platforma sama podpowiada jego dokończenie oraz wyświetla informacje o jego popularności.
Transmisje na żywo i Story
Zarówno Facebook, jak i Instagram, oferują możliwość tworzenia transmisji na żywo oraz relacji (tzw. Story), które znikają po upływie 24 godzin. Obie opcje pozwalają na tworzenie chwilowych i autentycznych interakcji z mieszkańcami oraz turystami.
Transmisje umożliwiają przekazywanie na żywo wydarzeń np. lokalnie odbywającego się koncertu, spektaklu, czy nawet codziennych aktywności. Dzięki temu możesz przybliżyć mieszkańcom i potencjalnym turystom niepowtarzalne momenty. Zachęć mieszkańców do uczestniczenia w transmisjach na żywo, do zadawania pytań, a nawet do aktywnego włączania się w wydarzenia, które transmitujesz.
Story możesz wykorzystać do np. szybkiego udostępniania informacji o nadchodzących wydarzeniach i przedstawiania w nich ciekawe miejsca do odwiedzenia. Co ważne, Story dają możliwość tworzenia interaktywnych treści np. ankiet, quizów, lub wyzwań, które mogą zaangażować społeczność.
Warto pamiętać, że portal jednostki jest wyjściem do budowania dalszej komunikacji w social mediach. To tutaj powinny zaczynać się wszelkie działania komunikacyjne i promocyjne. Wspomaga to funkcja np. bezpośredniego udostępniania wpisów z aktualności na platformy społecznościowe, przez to proces komunikacji jest bardziej zintegrowany, spójny i ujednolicony dzięki połączeniu różnych kanałów komunikacji. Przez to strona internetowa staje się centralnym źródłem informacji dla społeczności lokalnej, a jednocześnie stanowi punkt wyjścia do szeroko zakrojonej komunikacji społecznościowej.
Zadbaj o sprawną wymianę informacji
Portale od 2ClickPortal to rozwiązanie ułatwiające komunikację z mieszkańcami i turystami. Szereg modułów zaimplementowana na stronie WWW np. ruchomy slider, sekcja aktualności, galeria zdjęć czy moduł kalendarza wydarzeń - skutecznie poinformują mieszkańców i turystów o zbliżającym się wydarzeniu. Dzięki narzędziu newslettera można poinformować wszystkich użytkowników, którzy wyrazili wcześniej zgodę na kontakt, o okolicznych atrakcjach, ciekawych miejscach czy inicjatywach lokalnych. Możesz również wykorzystać system pop-up, dzięki temu przywitasz użytkowników odwiedzających stronę wyskakującym oknem tekstowym i/lub graficznym. Więcej o modułach wspierających efektywną komunikację wspominaliśmy TUTAJ.
(Portal dla Gminy Świątki: https://swiatki.pl/)
Warto wspomnieć tutaj o Multiportalach, których ideą jest połączenie portalu jednostki nadrzędnej i portali jednostek podległych w ramach jednej sieci, po to, aby zapewnić kompleksową wymianę informacji. Dzięki temu wszystkie informacje pojawiające się w aktualnościach danego portalu, dostępne będą również na stronach WWW reszty jednostek przypisanych do sieci multiportalu. Znacząco usprawnia to wymianę komunikatów i dotarcie do szerszego grona odbiorców.
(Sekcja aktualności w Multiportalu Gminy Błonie: https://blonie.pl/)
Na portalu umieszczone są również odnośniki do mediów społecznościowych. Kompleksowe i regularne publikowanie treści zarówno na social mediach, jak i portalu Twojej jednostki, tworzy pewnego rodzaju “ekosystem wymiany informacji”, co pozwala zaangażować wiele osób z różnych grup docelowych.
Współpraca z influencerami
Jednym ze skutecznych sposobów na zwiększenie widoczności regionu, szczególnie zalecanych dla gmin i miast turystycznych, jest współpraca z influencerami. Wybierz osoby, które aktywnie dzielą się swoimi doświadczeniami z obserwatorami, a ich profil, aparycja i przedstawiane treści pasują do charakteru regionu. Zaproś ich do odwiedzenia i odkrycia atrakcji turystycznych, a następnie niech opowiedzą o tym swojej społeczności. To pomoże dotrzeć do nowych odbiorców i zbudować autentyczną opinię o danym miejscu/regionie.
Jeżeli chcesz, aby działania Twojej jednostki były zauważone, musisz kompleksowo zadbać o publikowane treści. Najlepiej sprawdzą się do tego social media, jak Facebook i Instagram oraz regularnie aktualizowana strona internetowa. Zaplanuj sposób i język komunikacji, zadbaj o jakość publikowanych postów (treść pisaną, grafikę, hashtagi). Angażuj społeczność poprzez zachęcanie do odpowiadania w komentarzach, ankietach i quizach. Wykorzystaj możliwość powiązania mediów społecznościowych - pomoże to zautomatyzować pracę. Nie zapominaj o funkcjonalnościach na stronie Twojej jednostki - korzystaj z kalendarza wydarzeń, pop-upów i innych narzędzi umożliwiających dotarcie do użytkowników.